Budowa domu zawsze jest dużym wyzwaniem. Stajemy przed wieloma decyzjami, które mają wpływ na komfortowe życie w domu. Faktem jest, że niezwykle popularne na rynku są okna drewniane. Oferta okiennej stolarki jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Do okien drewnianych pasują również drewniane okiennice. Te naturalne dodatki dodają budynkowi charakteru. Pamiętajmy o tym, aby okna dobrać do całego budynku. Stolarka okienna powinna pasować do bramy wjazdowej, garażu i elewacji. Jakie zalety mają drewniane okna? Dlaczego warto w nie zainwestować? Co jest istotne?

Okna drewniane

Na rynku znajdziemy setki różnorodnych okien drewnianych. Różnią się między sobą:

  • kolorem impregnatu, który dobierzemy do całego budynku,
  • dodatkowymi elementami,
  • podziałem,
  • wielkością itp. 

Pierwszym atutem drewnianych okien jest izolacja cieplna. Okna zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną, dzięki czemu z wnętrza domu ucieka mniejsza ilość ciepła. W efekcie można obniżyć rachunki za ogrzewanie. Okna drewniane posiadają niski współczynnik przenikania ciepła, a wiele rozwiązań stawia na trzykomorowe szyby. Ich główne zalety to właśnie cieplna i akustyczna izolacja. 

Ekologiczne i trwałe okna

Co jeszcze jest istotne? Poza trwałością i wyglądem okien docenić warto dbałość o ekologię. Produkcja nie wymaga stosowania szkodliwych substancji chemicznych. Drewno to surowiec naturalny, który pozyskujemy podczas wycinki. Z pozostałości, jakie powstają podczas produkcji, wykonywany jest karton i papier. Dzięki temu nic się nie marnuje, a produkcja bazuje na ochronie środowiska. W przypadku plastikowych okien, do atmosfery dostaje się wiele szkodliwych substancji.

Kolejna zaleta to trwałość na długi czas. Okna z drewna są mocniejsze niż inne rozwiązania. Masywna konstrukcja sprawia, że nie ma mowy o wyginaniu. Parapety także są trwałe i mogą utrzymać ciężkie przedmioty. Impregnacja, kleje wodoodporne, drewno dobrej jakości – wszystko to sprawia, że okna z drewna doskonale się prezentują nawet przez pół wieku. Jeśli chodzi o ceny, są one różnorodne. Wiele zależy od danej wielkości i oferty firmy. Na oknach nie powinniśmy oszczędzać, gdyż taka inwestycja ma nam służyć przez długie lata. 

Jak widać, drewniane okna to inwestycja dająca wygodę i wytrzymałość. Zapewniają one dźwiękoszczelność i niższe rachunki za ogrzewania. Mniejsza ilość ciepła wydostaje się na zewnątrz, co wpływa na komfort domowników. Te elementy budynku prezentują się oryginalnie i gustownie. Nic więc dziwnego, że stolarka okienna z drewna cieszy się uznaniem.