Akumulatory samochodowe – nazywane również baterią lub sercem – to bardzo ważny element. Mówiąc wprost, nie ma szans na to, aby ruszyć gdziekolwiek, jeżeli pod maską nikt nie umieści takiego elementu. Na co trzeba uważać, jeżeli ktoś chciałby samodzielnie zakupić akumulator? Oto kilka wskazówek, których za nic nie można pomijać. Może się bowiem okazać, że pod maską ukrywa się akumulator, który źle wpływa na pracę pojazdu.

Prąd rozruchowy A

Istnieją pewne normy odnoszące się do tej wartości. To one ustalają czy jest ona podawana w EN lub DIN. Zgodnie z definicją prąd rozruchowy „największy możliwy prąd, jaki w temperaturze ujemnej może oddać akumulator podczas rozruchu silnika”. W tym przypadku nigdy nie ma mowy o tym, że akumulator ma zbyt dużą wartość. Rozrusznik, który odpowiedzialny jest za uruchomienie pojazdu, pobiera tylko tyle prądu, ile faktycznie jest mu potrzebne. Co jednak nie oznacza, że zawsze trzeba decydować się na maksimum. Trzeba jednak zawsze sprawdzić, jaką minimalną wartość prądu rozruchowego zaleca sam producent. Nigdy nie można schodzić poniżej tej wartości.

Pojemność AH

Wartość wyrażona w amperogodzinach. To jest ta niezbędna informacja, która mówi kierowcom o tym, ile dokładnie mocy zgromadzone jest w akumulatorze. Musi ona być duża, aby rozrusznik mógł pracować bez żadnych zastrzeżeń. Jeżeli ta wartość zostanie zaniżona, mogą pojawiać się problemy na trasie. Producenci samodzielnie zalecają pewne wartości, jeżeli chodzi o Ah. Dla pewności zawsze można postawić na nieco większą wartość. Zalecana wartość w tym przypadku to ok. 10% więcej.

Technologia wapniowa

Rzecz o której wspomina się coraz częściej. A to dlatego, że dzięki temu można uniknąć niekontrolowanego samo rozładowania – co jest niezwykle kłopotliwe. W szczególności, jeżeli chodzi o dłuższe trasy. Warto spojrzeć, czy na akumulatorze znajdują się takie oznaczenia, jak Ca/Ca lub Calcium. Będzie to na pewno bezpieczny produkt, który będzie w stanie zapewnić spokój podczas jazdy.

Zakup akumulatora

Jeżeli ktoś jest pewny co do akumulatora, który ma zakupić, może udać się do sklepu internetowego, gdzie dostanie tanio akumulatory. Tam też można znaleźć wiele produktów, które udostępniane są w niezwykle atrakcyjnej cenie. Nawet jeżeli ktoś nie zdaje sobie sprawy z tego, który akumulator będzie potrzebny, również ma szansę na to, aby uzyskać poradę os sprzedawców. Do takich sklepów można napisać wiadomość elektroniczną lub można też zadzwonić na numer wskazany w zakładce kontakty. Pomoże to dobrać trafny produkt do samochodu.