Pływanie jest doskonałą formą aktywności dla osób chcących zadbać o kondycję i zdrowie. Warto również posiadać tą umiejętność podczas wypoczynku nad morzem czy jeziorem. Od czego zacząć przygodę z pływaniem? Warto zrobić teoretyczne zapoznanie z kilkoma podstawowymi stylami pływackimi.

Pływanie „pieskiem”

Pływanie pieskiem nie zawsze klasyfikowane jest jako styl pływacki, jednak niewątpliwie jest on najłatwiejszy. Warto od niego rozpocząć swoją przygodę z pływaniem i zaprzyjaźnianiem się z wodą. Nie wymagana jest tutaj dobra technika ani kondycja. Twarz nie jest zanurzana, więc można spokojnie uczyć się oddychać podczas pływania, bez obaw o zachłyśnięcie wodą. Nazwa tego stylu nie jest przypadkowa, ponieważ w wodzie naśladuje się ruchy psa. Należy położyć się na klatce piersiowej i wykonywać rękami i nogami ruchy w górę i w dół.

Pływanie na plecach, czyli styl grzbietowy.

Jest kolejną opcją polecaną dla początkujących, ale również warto z niego korzystać w celu wzmocnienia mięśni pleców. Dodatkowo jest idealny dla osób borykających się z bólami kręgosłupa, ponieważ jego obciążenie jest w tym przypadku znikome. Podobnie jak w przypadku pływania pieskiem, nie zanurza się głowy pod wodę, co jest sporym ułatwieniem dla początkujących. Pływanie na plecach jest bardzo łatwe, wymaga jedynie przełamania, aby położyć się na wodzie. Należy to zrobić swobodnie, nie napinając ciała i nie zadzierając głowy. Praca nóg powinna być prawidłowa, to znaczy: stopy powinny pracować jak najbliżej siebie w trybie nożycowym pod powierzchnią wody. Odpowiednio szybkie ruchy zagwarantują prawidłowe ułożenie bioder. Ręce powinny wykonywać naprzemiennie ruch obrotowy do tyłu. Palce należy złączyć ze sobą. Ręka, w momencie unoszenia nad głową ma być prosta, a gdy będzie zanurzana – powinna być lekko ugięta.

Podczas nauki pływania można wspomagać się deską, trzymając ją za głową i wykonując jedynie ruchy nogami.

Styl dowolny, czyli kraul

Kraul jest techniką bardziej wymagającą. Potrzebna jest przy nim lepsza kondycja fizyczna i umiejętność odpowiedniego oddychania, dzięki czemu pływanie nie będzie męczyć. W kraulu głowa jest zanurzana, w przeciwieństwie do pływania pieskiem lub na grzbiecie. Nauka pływania kraulem wymaga więcej cierpliwości niż w przypadku poprzednich stylów, ale warto się postarać, aby uzyskać zamierzony efekt. Z czasem odpowiedni oddech przestanie stwarzać problemy, jego koordynacja z ruchem będzie lepsza, dzięki czemu zmęczenie nie będzie dawać się we znaki. Naukę warto rozpocząć z deską pływacką. Pływanie kraulem polega na naprzemiennych ruchach rąk i nóg, które w odpowiedni sposób skoordynowane są z oddechem.

Warto doczytać:

https://szkolarekin.pl/blog/jak-zostac-instruktorem-plywania-2

https://szkolarekin.pl/nauka-plywania-delfinem-krakow